Streszczenie Doliny Światła w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kolejny numer gazetki ściennej został zaaprobowany przez Pierwszego. Rodzice w liście uspokajali Marcela, a ojciec zapewniał o swej niewinności. W parku bohater z Milczuchą znów widział Białego Lamę. Kucharz wspomniał mu o misji emisariusza z Tybetu, który miał odszukać pozostawione przez mnichów skarby. Druga poprosiła Marcela, by w gazetce zasugerował, że razem z Pierwszym tworzą idealną parę. Chłopak pobił się z Pawłem o Milczuchę. W nocy miał sen o wizycie w klasztorze Buddy. Poprosił doktora Jaela, by zaprzeczył, że jest ojcem Milczuchy. Spiskowcy do których przystał Marcel planowali wybór nowej Rady. Kucharz przeczytał Marcelowi fragment starej księgi mówiący o odnalezieniu buddyjskiego skarbu przez dwójkę młodych ludzi. Wstęp do podziemi był możliwy jedynie przy pełni księżyca.

W kolejnym numerze gazetki miał ukazać się pochlebny tekst o związku Pierwszego z Drugą. Marcel z Milczuchą odwiedzili śmiertelnie chorego Albina, który gotowy był, by odejść. przygotowania do obalenia rady trwały. Marcel dowiedział się o aresztowaniu jego ojca. Ofiarował Milczusze gotowy portret. Pensjonariusze naśmiewali się z uczucia Pierwszego i Drugiej. Podczas ogniska Rada zaostrzyła sankcje i kary. Doktor Jael wyznał Milczusze, że nie jest Cyganem. Dziewczyna uciekła z sanatorium. Wszyscy wierzyli, że wróci. Jael zapewnił, że jej ucieczka jest częścią terapii szokowej i wiedział o niej. Zastanawiał się jak długo kuracjusze będą znosić nakładanie kolejnych obowiązków i kar.

Kilku kuracjuszy złamało obowiązujące zakazy. Rada zwołała sąd. W imieniu oskarżonych wystąpił Hieronim. Oskarżył Pierwszego o zapędy dyktatorskie. Rada została odwołana, a nowym Pierwszym dzięki uknutemu spiskowi został Trzeci. Zapowiedział liberalizację i demokratyzację. Nad ranem powróciła Milczucha. Ewka odwiedzała odwołanego Pierwszego w Sali 13. Pierwszy-Trzeci pozbył się Hieronima, dzięki któremu został przewodniczącym. Powołał także z rosłych chłopaków Gwardię Sprawiedliwych, która miała pilnować porządku. Marcel z Milczuchą i Kucharzem planowali wyprawę do ruin o pełni księżyca. Bohater zarzucił Pierwszemu-Trzeciemu obłudę i fałsz.

Gwardia nowego przewodniczącego terroryzowała pacjentów. Przywrócono kary. Marcel dowiedział się o uniewinnieniu ojca. Wypowiedział Pierwszemu-Trzeciemu wojnę. W nocy naradzał się z kolegami, po czym został napadnięty i pobity. Doktor Jael opowiedział mu, że w Sali 13 pacjenci nie czują bólu i są szczęśliwi, dzięki jego nowatorskim metodom. Pierwszy-Trzeci nakazał zniszczenie portretu Milczuchy, a Marcelowi zagroził, że wyzna prawdę o rodzicach dziewczyny (byli przestępcami). Gdy przed kolacją Pierwszy-Trzeci zakradł się do gabinetu doktora Jaela Marcel uwięził go. Na zebraniu Rady Stu zaproponował zniesienie Rady Trzech, a następnie zdemaskował Pierwszego-Trzeciego jako złodzieja i człowieka obłudnego. Podczas pełni księżyca Marcel z Milczuchą oraz Kucharzem, który okazał się Białym Lamą zstąpili do podziemi i wzięli udział w uroczystych ceremoniach na cześć Buddy. Trójka postanowiła opuścić błogi stan w podziemiach i powrócić do rzeczywistości, by zasłużyć na nirwanę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - cytaty
2  Dolina Światła - główne wątki
3  Marcel Jung – charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Doliny Światła w pigułce    Tagi: