Streszczenie Doliny Światła w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do sanatorium „Dolina Światła” doktor Jael przyjął przyprowadzonego przez ojca szesnastoletniego Marcelego Junga. Po rozmowie o samotności chłopca i badaniach nowy kuracjusz dowiedział się, że w sanatorium rządzi Rada Trzech i że niegdyś w tym miejscu znajdował się klasztor buddyjskich mnichów. Do dziś w jego ruinach pojawia się Biały Lama. Dzień w sanatorium wyglądał podobnie – pobudka, zabiegi, śniadanie, kąpiel słoneczna, obiad i czas wolny lub dyżur. Pierwszy z Rady nominował Marcela na naczelnego grafika. W kolejnych dniach chłopak poznał Piotrka, łagodnego kolegę z Sali, Ewkę – nieszczęsliwą kokietkę, poprzedniego grafika, ambitnego Pawła i Cygankę – Milczuchę, a także tajemniczego zafascynowanego buddyzmem Kucharza. Jego stan zdrowia pogorszył się.

Pierwszy zadowolony był z gazetki ściennej, którą przygotował Marcel. Kucharz zdradził mu sekrety swej kuchni polegające na jedności przeciwieństw. Milczucha nie chciała wyzdrowieć, najważniejsze były dla niej rozmowy z doktorem Jaelem. Obawiała się, że się skończą, ponieważ zginął jej szkicownik z karykaturami ośmieszającymi m. in. Pierwszego. Dowiedział się o zwolnieniu swojego ojca z funkcji prezesa. W ruinach Marcel zobaczył postać Białego Lamy. Okazało się, że Trzeci z Rady zna tajemnice o każdym z kuracjuszy. Milczucha pokazała mu w ruinach kamienną płaskorzeźbę z postacią na tronie i inskrypcjami. Praca niepochlebnie rozpisywała się o ojcu Marcela. W sanatorium grupa spiskowców planowała obalenie Rady. Wkrótce wybuchł skandal, ktoś powielił i rozprowadził karykaturę Pierwszego. Śledztwo wskazywało na kogoś z Rady. Bohater dowiedział się o budzącej strach Sali 13, z której nikt z pacjentów już nie wracał. Coraz bardziej zaprzyjaźniał się z Milczuchą.

Tajemnicze inskrypcje w ruinach zaciekawiły Kucharza. Wspomniał o czterech prawach Buddy dotyczących cierpienia. Marcel wraz z Milczuchą słyszeli pod dębami głosy mnichów dobiegające spod ziemi. Dziewczyna wspomniała o swym trudnym dzieciństwie. Wieczorem odkryto oryginał karykatury u Drugiego, który nazajutrz zrezygnował z pełnionej funkcji, a jego miejsce zajęła Ewka. Stan Marcela ponownie się pogorszył, jednak po miksturze Kucharza, szybko wrócił do pełni sił. Milczucha wzbraniała się przed przyjmowaniem lekarstw – pragnęła jak najczęściej widywać się z doktorem Jaelem, wierzyła, że jest jej ojcem. W tajemnicy Marcel poprosił Trzeciego o zweryfikowanie faktu, że lekarz jest Cyganem. Młody Jung dostał pozwolenie na stworzenie pracowni na strychu. Zaczął malować portret Milczuchy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - główne wątki
2  Bohaterowie Doliny Światła
3  Problematyka Doliny ŚwiatłaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Doliny Światła w pigułce    Tagi: