Aleksander Minkowski - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aleksander Minkowski przyszedł na świat 27 lutego 1933 w Warszawie. Podczas II wojny światowej przebywał wraz z rodzicami na zesłaniu w radzieckiej republice Komi (wspomnienia z tego okresu zawarł w powieści „Droga do Niury”. Po ukończeniu liceum we Wrocławiu (1951) studiował filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim.
Debiut literacki artysty przypada na 1956 roku, gdy na łamach „Przeglądu Kulturalnego” ukazały się jego teksty prozatorskie. Tworzył także dla teatru – w 1959 roku Jerzy Jarocki wyreżyserował w Katowicach jego dramat „Fałszerz i jego córka”. W latach pięćdziesiątych współpracował z redakcją pisma „Po prostu”, a także z tygodnikiem „Świat”.

W latach 1969-1972 wykładał w Stanach Zjednoczonych na Columbia University oraz w Hunter College. W roku 1976 otrzymał zespołową nagrodę państwową II stopnia za serial „Dyrektorzy”. Natomiast w 1982 roku została mu przyznana nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży w dziedzinie literatury za całokształt twórczości literackiej. W latach 1982-1987 był redaktorem tygodnika „Tu i Teraz”, a od roku 1988 prezesem polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książki dla Młodych. Sprawował także funkcję wiceprezesa warszawskiego ZLP. W latach 1967–1990 był członkiem PZPR. Objął stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Skandale” (1991-1998), a następnie „Nowe Skandale” i „Bez Pardonu”. Od 2004 roku jest felietonistą „Słowa Żydowskiego - Dos Jidisze Wort”, gdzie dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik szowinizmu oraz lustracji.

Minkowski jest autorem popularnych powieści dla dzieci i młodzieży. Między innymi stworzył cykl „Tropiciele złoczyńców”, z główną bohaterką Martą Patton. Był także autorem scenariuszy filmowych oraz telewizyjnych (np. „Szaleństwo Majki Skowron”, „Układ krążenia”), także autorem sztuk teatralnych.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Dolina Światła - recenzja
3  Milczucha – charakterystykaKomentarze: Aleksander Minkowski - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: