Dolina Światła - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marcel miał transfuzję krwi, podwojono mu lekarstwa. Doktor Jael zapewnił, że wiele osób nie pragnie opuszczać Doliny Światła. Ojciec chłopca załatwił przyjęcie do ośrodka dzięki zakupie nowoczesnego sprzętu. W nocy bohatera obudził przeraźliwy krzyk. Rano Kucharz poczęstował go pożywnym bulionem ugotowanym według tybetańskiego przepisu. Przedstawił podstawy buddyzmu i reinkarnacji. Następnie do chłopca zajrzała Siostra Przełożona i Trzeci. Mężczyzna dowiedział się od chłopca o karykaturach tworzonych przez Milczuchę i pożyczył od niego sto złotych.

Rozdział 2
Pierwszy pochwalił Marcela za realizm z jakim przedstawiał jego postać. Zdradził też, że obawia się pełnionej funkcji – nigdy nie można wszystkim dogodzić. Przekazał mu Posłanie do Wszystkich apelujące o życzliwość. Ewka unikała Marcela. Od Piotra dowiedział się, że Milczucha zachowuje się dziwnie. Gdy próbował ją odnaleźć natknął się na Kucharza. Ten wspomniał mu o możliwej do osiągnięcia jedności z naturą i swych eksperymentach kulinarnych opartych na jedności przeciwieństw. Poradził, by wystrzegać się uprzedzeń. Zdradził, że zbiera zioła, które dodaje do serwowanych potraw i wskazał, gdzie chłopiec znajdzie Milczuchę. Dziewczynka opowiedziała, że nigdy nie wyzdrowieje i nie opuści sanatorium. Nie przyjmowała leków. Uważała, ze Trzeci umrze. Miała nawet kukiełkę z jego włosami, którą zamierzała przebić. Milczucha poskarżyła się, że Trzeci zabrał jej teczkę z karykaturami. Gdy na jaw wyjdą jej rysunki może zostać ukarana zakazem rozmów z doktorem Jaelem.

Doktor Jael stwierdził u Marcela poprawę. Wytłumaczył, że nie otrzymał z domu listu, bo jego rodzice są zapracowani. Joanna także milczała. Zapytał go o nocne koszmary. Poinformował, że jego ojciec został zwolniony z pełnionej funkcji prezesa. Lekarz wspomniał, że każdy człowiek powinien odpowiadać za siebie i nie utożsamiać się z osobowością innych. Po wizycie Marcel z Ewką kończył redagowanie gazetki. Dziewczyna zrobiła kleksa i bardzo się wystraszyła konsekwencji, jednak naczelny zatuszował plamę. Drugi i Trzeci pochwalili wydanie. Marcel próbował wymusić na Trzecim zwrot albumu Milczuchy, ten jednak zaprzeczył, że go ma. Wspólnie wśród ruin dostrzegli Białego Lamę. W nocy chłopiec znów miał koszmary. Pokłócił się z Piotrem o swojego ojca. Kolega wyznał mu, że Trzeci zna jego rodzinne tajemnice i wie wszystko o kuracjuszach. Mówi się, że ma kontakt z Białym Lamą. Nazajutrz w porze leżakowania wymknął się z Milczuchą w stronę ruin. Nadszedł Paweł. Wtajemniczył Marcela w plan nowych wyborów Rady podczas publicznej rozprawy Hieronima. Milczucha pokazała mu kamienną płaskorzeźbę z postacią na tronie i inskrypcjami. Młodzi pocałowali się.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Dolina Światła - czas i miejsce akcji
3  Aleksander Minkowski - biografiaKomentarze: Dolina Światła - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: