Dolina Światła - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Siostra Przełożona pobierała krew Marcelowi. Uważana była za kobietę bez serca. Wspomniała o ojcu chłopca – byłym prezesie, o którym rozpisywały się ostatnio gazety. Marcel wybiegł z zabiegowego i chciał wskoczyć do stawu. Powstrzymał go Piotr. Wspomniał o wyjątkowości Doliny Światła, z której zdawali sobie sprawę buddyjscy mnisi. Na zebraniu Rada wyróżniła i ukarała kuracjuszy. Następnie odśpiewano hymn Doliny Światła. Trzeci na stronie zdradził Marcelowi, co gazety piszą o jego ojcu. Podobno był bardzo wpływowy i miał wielką władzę, jednak wszystko stracił, bo postawił tylko na jedną kartę. Trzeci podziwiał starego Junga, a Marcel poczuł się zmieszany. Otrzymał trzy listy od Joanny, w ostatnim zrywała z nim. Wieczorem wybuchła afera – znaleziono odbite na powielaczu karykatury Pierwszego autorstwa Milczuchy. Trzeci zarządził śledztwo.

Rozdział 3
W nocy Marcel zakradł się do podłączonej do kroplówki Milczuchy. Rozmawiali o dekonspiracji spisku. Dziewczyna usnęła. Nazajutrz Rada przesłuchiwała kuracjuszy pragnąc odkryć kto powielił karykaturę. Gdy przyszła kolej na Marcela Trzeci stwierdził, że nie będzie przesłuchiwany, ma jedynie doradzić. Chłopak zasugerował, że na ośmieszeniu Pierwszego zależy temu, kto sam chce zostać Pierwszym. Do gabinetu doktora Jaela dostęp mieli tylko członkowie Rady, więc Trzeci zasugerował, że sprawcą afery musi być ktoś z nich. Marcel w rozmowie z Kucharzem wspomniał o Białym Lamie, który był w nocy bardzo widoczny. Dowiedział się, że w Sali 13 przebywają najbardziej chore dzieci, które dzięki doktorowi Jaelu nie cierpią. W kuchni Marcel dołączył do narady spiskowców. Po wyjściu dołączyła do niego Milczucha. Chłopak stwierdził, że muszą sobie ufać. Wspomniał o swojej rozmowie z Trzecim o ojcu. Przywołał swoje szczęśliwe dzieciństwo. Milczucha powiedział, by przytknął ucho do ziemi. Marcel usłyszał modły mnichów, jednak uznał, że to nonsens.

Na prośbę chorej Ewki odwiedził ją w tajemnicy w sypialni dla dziewcząt. Koleżanka w gorączce wyznała, że boi się, że przeniosą ją do Sali 13. Prosiła, by Marcel wstawił się za nią. Do Sali wszedł doktor Jael. Zapewnił o poprawie zdrowia Ewy. Podczas badania chłopca zapewnił, że w Trzynastce dzieci zdrowieją szybciej. Strach przed trafieniem tam dopinguje kuracjuszy do zdrowienia. Marcel przypomniał sobie Igora, którego nocą po ataku krwotoku zabrano do Trzynastki. Lekarz zachęcił chłopca do malowania. Gdy Marcel pokazał inskrypcje z kamienia Kucharzowi, ten orzekł, że to symbol czterech prawd objawionych przez Buddę o cierpieniu. Wspominał o życiu buddyjskich mnichów i o organizowaniu sobie snów. Mówił, że myśli o odkryciu skarbu Białego Lamy, ale nie sądzi by były nim kosztowności. Pokazał chłopcu księgę, w której był wizerunek buddy na tronie. Marcel widział go już na kamiennej płycie. Kucharz wytłumaczył, że duchowe odradzanie uważane jest za nonsens z powodu ograniczeń człowieka. Wytłumaczył, że koniec dziejów klasztoru w Dolinie kryje tajemnicę – istnieją przekazy mówiące, że nie zniszczyli go barbarzyńcy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Marcel Jung – charakterystyka
3  Aleksander Minkowski - biografiaKomentarze: Dolina Światła - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: