Dolina Światła - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na dworze Marcel spotkał Albina – chłopca który za karę nie mógł z nikim rozmawiać przez kilka dni. Nie złamał zakazu. Trzeci wspomniał, że Pierwszy i Drugi są bardziej cwani, niż się to wszystkim wydaje. Postulował o zmianę w stosowaniu regulaminu. Sugerował, że to Pierwszy rozesłał karykatury, by pozbyć się jednego z członków Rady. Wieczorem Marcel całował się na łące z Milczuchą. Młodzi wsłuchiwali się w modlitwy mnichów dobiegające spod ziemi. Milczucha opowiedziała o swym trudnym pobycie w domu dziecka i o ucieczce do cygańskiego taboru. Rada postanowiła o rewizji pokojów kuracjuszy. Podczas przeszukania w materacu Drugiego Marcel odnalazł oryginał karykatury. Drugi stwierdził, że podrzucono mu kartkę, jednak Trzeci przekonał go, by zrezygnował z zasiadania w Radzie.

Rozdział 4
Ma mitingu Pierwszy poinformował o rezygnacji Drugiego i podziękował za współpracę. Na jego miejsce Trzeci zaproponował Ewkę. Zebrani zatwierdzili jej kandydaturę. Spotkanie płomiennym przemówieniem zakończył Pierwszy. Na spotkaniu spiskowców ustalono, że kilku chłopaków narozrabia i podczas sądu padnie propozycja o odwołaniu Rady. W nocy Marcel dostał krwotoku i źle się poczuł. Doktor Jael przekonywał go, że nie różni się od innych w dążeniu do władzy. Odradził mu chodzenie w okolicę dębów, gdzie słychać było głosy dochodzące spod ziemi. Bohater wolno wracał do zdrowia. Czuwała nad nim Siostra Przełożona, swymi potrawami leczył Kucharz. Mężczyzna przyniósł mu też liścik od Milczuchy. Mówił czym jest miłość. Po jego wizycie wyniki znacznie mu się poprawiły. Poprosił doktora Jaela o możliwość korzystania z komórki na strychu. Pod Salą 13 Marcel słyszał odgłosy dziecięcych zabaw i dźwięki fortepianu. Przegnała go Siostra Przełożona.

Druga z Trzecim oraz Marcel z Milczuchą wybrali się do miasteczka do dyskoteki. Regulamin pozwalał tylko na godzinę zabawy. W drodze powrotnej Marcel poprosił ukochaną, by zażywała lekarstwa, aby wspólnie opuścili sanatorium. Dziewczyna zareagowała przerażeniem. Powiedziała, że nie odejdzie z Doliny, a doktor Jael jest jej ojcem, tylko jej tego jeszcze nie powiedział. Marcel w tajemnicy poprosił Trzeciego, by zdobył dowód, że lekarz nie jest Cyganem. Trzeci dostał krwotoku i nakazał chłopcu milczenie. Bohater wysprzątał strych i zaczął malować portret Milczuchy. Na zebraniu Pierwszy postanowił o zaostrzeniu dyscypliny w sanatorium. Podczas śniadania Marcel postanowił, że także nie będzie łykał tabletek. Podczas rozmowy na tarasie Milczucha zdecydowała się jednak na kurację.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Dolina Światła - główne wątki
3  Dolina Światła - czas i miejsce akcjiKomentarze: Dolina Światła - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: