Dolina Światła - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marcel zaprezentował kolejną gazetkę ścienną Pierwszemu. Ten postanowił zamieścić artykuł o walce z zabobonami, m. in. wiarą w Białego Lamę. Pracę Marcela nad obrazem przerwała wizyta Trzeciego. Rozmawiali o sztuce. Członek Rady nie znalazł informacji o pochodzeniu Jaela. Zostawił chłopakowi list od rodziców. Ojciec zapewniał o swej niewinności. Nocą Marcel udał się na spotkanie z Milczuchą do parku. Dziewczyna zabrała go w stronę parku, wspominając o dorocznym święcie mnichów i ukazaniu się wejścia do podziemi. Obok nich pojawiła się postać Białego Lamy. Marcel nie mógł wątpić w jego obecność, jednak nie potrafił sobie jej wytłumaczyć. Gdy wracał spotkał Kucharza, który zasugerował, że mógł przybyć z daleka. Wspomniał o misji, którą musi przekazać. Opisał Wszechświat jako zabawkę w rękach dziecka.

Rozdział 5
Marcel dzięki nadzwyczajnemu natchnieniu ukończył portret Milczuchy. Gdy szukał jej w parku zawołała go Druga. Wybrali się na rower wodny. Druga poprosiła bohatera, by zasugerował Pierwszemu, że razem z nią tworzą wspaniałą parę. W zamian Marcel poprosił o darowanie Piotrowi kary. Nad stawem Marcel pobił się z Pawłem o Milczuchę. Dziewczyna nie była w stanie ich powstrzymać, jednak przeciwnicy pogodzili się. Marcel miał sen o wizycie w klasztorze Buddy. Nazywany był Mahatmą. Od postaci przypominającej Jaela otrzymał misję przyniesienia świętej księgi. Krzyczał przez sen. Obudzony Piotrek opowiedział mu o swoim rodzeństwie i skromnych warunkach życia rodziny. Marcel zazdrościł mu. Pod drzwiami doktora Jaela usłyszał, że jeden z sanitariuszy umrze. Stan jego zdrowia polepszał się. Opowiedział swój sen Jaelowi, a ten pokazał mu znalezione w ruinach przedmioty, które znał ze swej imaginacji. Marcel wspomniał, że Milczucha nie bierze tabletek i w lekarzu widzi swego ojca. Poprosił, by ten wszystkiemu zaprzeczył.

Marcel, Milczucha, Paweł, Piotrek i Hieronim spotkali się na naradzie spiskowców. Marcel wytłumaczył co dostanie Druga za darowanie Piotrkowi kary. Paweł prowokował konkurenta. Ustalono, że na nowego Pierwszego, podczas sprowokowanych wyborów zaproponują łagodnego Piotra. Gdy Marcel został sam z Milczuchą poszli w stronę kamiennej płaskorzeźby i zaczęli kopać. Natrafili na fragment muru. Kucharz odczytał bohaterowi fragment starej księgi mówiący, że dwoje młodych połączonych miłością odnajdzie skarb. Wspomniał o poświęceniu Buddy za innych. Marcel zdradził mu, że odnaleźli wejście do podziemi. Spytał czy Kucharz jako emisariusz mnichów weźmie ich z sobą. Mężczyzna powiedział, że trzeba poczekać na pełnię księżyca. Opowiedział o swoich przeżyciach podczas śmierci klinicznej.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Problematyka Doliny Światła
3  Dolina Światła - czas i miejsce akcjiKomentarze: Dolina Światła - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: