Dolina Światła - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marcel przedstawił Pierwszemu kolejny numer gazetki. Początkowo zaprotestował przed zamieszczeniem tekstu o nim i o Drugiej. Twierdził, że na miłość nie pozwala mu pełniona funkcja. Bohater zastanawiał się nad układami w Radzie wspominając ich poprzedników i zamachy na władzę. Pierwszy stwierdził, że przywódca musi być ponad i musi wzbudzać respekt, a nawet strach. Marcel zasugerował zmianę Pierwszego, jednak wycofał się ze swych słów. Trzeci potwierdził jego lojalność. Spiskowcy planowali opóźnić zamach na radę i przesunąć go na niedzielę. Marcel z Milczuchą zakradli się do separatki, w której kurował się nieuleczalnie chory Albin. Chłopiec opowiadał, że jest gotowy na śmierć, a dziadkowie już na niego czekają.

Rozdział 6
Ktoś podrzucił Marcelowi gazetę z informacją o aresztowaniu jego ojca. Chłopiec poszedł w stronę ruin i modlił się do Buddy. Biały Lama obiecał mu sprawiedliwość. Marcel zaprosił Milczuchę do swej pracowni na strychu i oznajmił, że dziś są jej urodziny, których daty nie znał nikt. Wyznał prawdę o ojcu i wspomniał o spotkaniu z Białym Lamą. Potem pokazał jej portret. Młodzi „utonęli w słonecznej gorącej fali”. Gazetka ścienna wywołała niemałe emocje. Uczucie Drugiej do Pierwszego wywołało wiele ironicznych komentarzy. Naśmiewania z Drugiej przerwał Trzeci. Poprosił Ewkę, by omotała Pierwszego. Podsłuchującemu Marcelowi podsunął pomysł odwiedzin u ojca w więzieniu i zasugerowanie doniesienia na innych. Chciał po wyzdrowieniu pracować dla Junga. Jego słowa przerwał atak krwotoczny. Pierwszy zbliżył się do Drugiej. Podczas ogniska i przemowy Pierwszego ktoś się zaśmiał. Rada zaostrzyła sankcję. W tym samym czasie doktor Jael wyznał Milczusze, że nie jest Cyganem. Dziewczyna stwierdziła, że go nienawidzi za zniewalanie pacjentów.

W nocy Marcel odkrył, że Milczuchy nie ma w sypialni. Zaalarmował Trzeciego. Ten kazał czekać do rana. Chłopak odkrył, że Milczucha uciekła z sanatorium. Udał się na jej poszukiwanie do miasteczka. Nie odnalazł ukochanej. Rankiem doktor Jael nie czynił mu wyrzutów, wierzył, że dziewczyna wróci. Kucharz także go uspokajał. Wiedział, że jeśli Milczucha nie wróci, jego stan pogorszy się. Paweł oskarżał go o zaginięcie dziewczyny. Wspomniał o swoim domu i złych relacjach z macochą. Chłopców pojednała troska o Milczuchę. Druga skarciła ich za nieuczestnictwo w leżakowaniu. Zakpiła z Marcela. Doktor Jael wytłumaczył, że był świadomy, że młoda Cyganka ucieknie i zabronił jej zatrzymywać. Przyznał, że świadomie mamił dziewczynę, by potem wywołać w niej szok. To część terapii szokowej. Wiedział gdzie się znajduje, dzięki wyleczeniu córki komendanta posterunku. Marcel podziękował mu. Lekarz stwierdził, że nie miesza się do decyzji członków Rady. Wspomniał, że kiedyś Rada nie istniała, istniał tylko regulamin. Na ostatniego Pierwszego wybrano autora najlepszego tekstu poetyckiego. Jael zastanawiał się jak długo kuracjusze będą znosić nakładanie kolejnych obowiązków i kar. Wiedział też o spisku, jednak nie zdradził skąd. W nocy Marcel nie mógł zasnąć. Wymknął się do parku i wołał Milczuchę. Słyszał modlitwy mnichów – „Jest klejnot we wnętrzu lotosu”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Kompozycja i narracja Doliny Światła
3  Sanatorium z Doliny Światła jako alegoria państwa totalitarnegoKomentarze: Dolina Światła - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: