Streszczenie Doliny Światła w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do sanatorium „Dolina Światła” doktor Jael przyjął przyprowadzonego przez ojca szesnastoletniego Marcelego Junga. Po rozmowie o samotności chłopca i badaniach nowy kuracjusz dowiedział się, że w sanatorium rządzi Rada Trzech i że niegdyś w tym miejscu znajdował się klasztor buddyjskich mnichów. Do dziś w jego ruinach pojawia się Biały Lama. Dzień w sanatorium wyglądał podobnie – pobudka, zabiegi, śniadanie, kąpiel słoneczna, obiad i czas wolny lub dyżur. Pierwszy z Rady nominował Marcela na naczelnego grafika. W kolejnych dniach chłopak poznał Piotrka, łagodnego kolegę z Sali, Ewkę – nieszczęsliwą kokietkę, poprzedniego grafika, ambitnego Pawła i Cygankę – Milczuchę, a także tajemniczego zafascynowanego buddyzmem Kucharza. Jego stan zdrowia pogorszył się.

Pierwszy zadowolony był z gazetki ściennej, którą przygotował Marcel. Kucharz zdradził mu sekrety swej kuchni polegające na jedności przeciwieństw. Milczucha nie chciała wyzdrowieć, najważniejsze były dla niej rozmowy z doktorem Jaelem. Obawiała się, że się skończą, ponieważ zginął jej szkicownik z karykaturami ośmieszającymi m. in. Pierwszego. Dowiedział się o zwolnieniu swojego ojca z funkcji prezesa. W ruinach Marcel zobaczył postać Białego Lamy. Okazało się, że Trzeci z Rady zna tajemnice o każdym z kuracjuszy. Milczucha pokazała mu w ruinach kamienną płaskorzeźbę z postacią na tronie i inskrypcjami. Praca niepochlebnie rozpisywała się o ojcu Marcela. W sanatorium grupa spiskowców planowała obalenie Rady. Wkrótce wybuchł skandal, ktoś powielił i rozprowadził karykaturę Pierwszego. Śledztwo wskazywało na kogoś z Rady. Bohater dowiedział się o budzącej strach Sali 13, z której nikt z pacjentów już nie wracał. Coraz bardziej zaprzyjaźniał się z Milczuchą.

Tajemnicze inskrypcje w ruinach zaciekawiły Kucharza. Wspomniał o czterech prawach Buddy dotyczących cierpienia. Marcel wraz z Milczuchą słyszeli pod dębami głosy mnichów dobiegające spod ziemi. Dziewczyna wspomniała o swym trudnym dzieciństwie. Wieczorem odkryto oryginał karykatury u Drugiego, który nazajutrz zrezygnował z pełnionej funkcji, a jego miejsce zajęła Ewka. Stan Marcela ponownie się pogorszył, jednak po miksturze Kucharza, szybko wrócił do pełni sił. Milczucha wzbraniała się przed przyjmowaniem lekarstw – pragnęła jak najczęściej widywać się z doktorem Jaelem, wierzyła, że jest jej ojcem. W tajemnicy Marcel poprosił Trzeciego o zweryfikowanie faktu, że lekarz jest Cyganem. Młody Jung dostał pozwolenie na stworzenie pracowni na strychu. Zaczął malować portret Milczuchy.
Kolejny numer gazetki ściennej został zaaprobowany przez Pierwszego. Rodzice w liście uspokajali Marcela, a ojciec zapewniał o swej niewinności. W parku bohater z Milczuchą znów widział Białego Lamę. Kucharz wspomniał mu o misji emisariusza z Tybetu, który miał odszukać pozostawione przez mnichów skarby. Druga poprosiła Marcela, by w gazetce zasugerował, że razem z Pierwszym tworzą idealną parę. Chłopak pobił się z Pawłem o Milczuchę. W nocy miał sen o wizycie w klasztorze Buddy. Poprosił doktora Jaela, by zaprzeczył, że jest ojcem Milczuchy. Spiskowcy do których przystał Marcel planowali wybór nowej Rady. Kucharz przeczytał Marcelowi fragment starej księgi mówiący o odnalezieniu buddyjskiego skarbu przez dwójkę młodych ludzi. Wstęp do podziemi był możliwy jedynie przy pełni księżyca.

W kolejnym numerze gazetki miał ukazać się pochlebny tekst o związku Pierwszego z Drugą. Marcel z Milczuchą odwiedzili śmiertelnie chorego Albina, który gotowy był, by odejść. przygotowania do obalenia rady trwały. Marcel dowiedział się o aresztowaniu jego ojca. Ofiarował Milczusze gotowy portret. Pensjonariusze naśmiewali się z uczucia Pierwszego i Drugiej. Podczas ogniska Rada zaostrzyła sankcje i kary. Doktor Jael wyznał Milczusze, że nie jest Cyganem. Dziewczyna uciekła z sanatorium. Wszyscy wierzyli, że wróci. Jael zapewnił, że jej ucieczka jest częścią terapii szokowej i wiedział o niej. Zastanawiał się jak długo kuracjusze będą znosić nakładanie kolejnych obowiązków i kar.

Kilku kuracjuszy złamało obowiązujące zakazy. Rada zwołała sąd. W imieniu oskarżonych wystąpił Hieronim. Oskarżył Pierwszego o zapędy dyktatorskie. Rada została odwołana, a nowym Pierwszym dzięki uknutemu spiskowi został Trzeci. Zapowiedział liberalizację i demokratyzację. Nad ranem powróciła Milczucha. Ewka odwiedzała odwołanego Pierwszego w Sali 13. Pierwszy-Trzeci pozbył się Hieronima, dzięki któremu został przewodniczącym. Powołał także z rosłych chłopaków Gwardię Sprawiedliwych, która miała pilnować porządku. Marcel z Milczuchą i Kucharzem planowali wyprawę do ruin o pełni księżyca. Bohater zarzucił Pierwszemu-Trzeciemu obłudę i fałsz.

Gwardia nowego przewodniczącego terroryzowała pacjentów. Przywrócono kary. Marcel dowiedział się o uniewinnieniu ojca. Wypowiedział Pierwszemu-Trzeciemu wojnę. W nocy naradzał się z kolegami, po czym został napadnięty i pobity. Doktor Jael opowiedział mu, że w Sali 13 pacjenci nie czują bólu i są szczęśliwi, dzięki jego nowatorskim metodom. Pierwszy-Trzeci nakazał zniszczenie portretu Milczuchy, a Marcelowi zagroził, że wyzna prawdę o rodzicach dziewczyny (byli przestępcami). Gdy przed kolacją Pierwszy-Trzeci zakradł się do gabinetu doktora Jaela Marcel uwięził go. Na zebraniu Rady Stu zaproponował zniesienie Rady Trzech, a następnie zdemaskował Pierwszego-Trzeciego jako złodzieja i człowieka obłudnego. Podczas pełni księżyca Marcel z Milczuchą oraz Kucharzem, który okazał się Białym Lamą zstąpili do podziemi i wzięli udział w uroczystych ceremoniach na cześć Buddy. Trójka postanowiła opuścić błogi stan w podziemiach i powrócić do rzeczywistości, by zasłużyć na nirwanę.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - streszczenie szczegółowe
2  Problematyka Doliny Światła
3  Dolina Światła - recenzjaKomentarze: Streszczenie Doliny Światła w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: