Bohaterowie Doliny Światła - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Doktor Jael – miał głęboki głos, postać olbrzyma i kwadratową twarz, która była jakby wyciosaną z drewna. Miał zapracowanych rodziców – naukowców i w dzieciństwie widział upiory, a także moczył się w łóżku. Jest najważniejszą osobą w sanatorium Dolina Światła. Stosuje nowatorskie metody i eksperymentuje, by śmiertelnie chorzy pacjenci nie odczuwali bólu fizycznego i by byli szczęśliwi. Nie wtrąca się do życia społeczności kuracjuszy, pozostawiając im wolną rękę w samorządności. Uważnie bada wszystkich pacjentów, często jest dla nich jak ojciec.

Marcel Jung – szesnastoletni uczeń mający pochodzenie inteligenckie. Był jedynakiem, jego rodzice zajmowali eksponowane stanowiska. Miał śniadą cerę, ciemne włosy i oczy, a także wybuchowy temperament. Najważniejsza była dla niego niezależność, dlatego trudno było nim kierować. Był inteligentny, rozpieszczony przez rodziców, nieco zarozumiały. Ma wysokie poczucie sprawiedliwości. Pragnie odkryć tajemnicę Białego Lamy i tajemniczych odgłosów buddyjskich modlitw, które dobiegają spod ziemi. Wypowiada wojnę Pierwszemu-Trzeciemu pragnąc obalić jego autorytarne rządy. Ma zdolności plastyczne, dlatego zostaje naczelnym grafikiem i redaktorem gazetki ściennej.

Milczucha – śniada, smolisto włosa dziewczyna, była Cyganką. Najczęściej milczała, stąd jej przezwisko. Wychowała się w domu dziecka. Była dumna i nie donosiła na innych, dlatego często ją wykorzystywano. Chłopaków potrafiła podrapać do krwi. Pewnego razu uciekła w poszukiwaniu cygańskiego taboru. Gdy po pewnym czasie natrafiła na „swoich” wędrowcy przenocowali ją, a nazajutrz wydali władzom, obiecując odnaleźć jej rodziców. Była skromna i szczera. Miała niejasne tęsknoty. Łączyła gwałtowność z nieśmiałością, rozpaczliwe pragnienie ludzkiego ciepła i dumną rezerwę wobec wszystkich. Gdy trafiła do sanatorium długo do nikogo się nie odzywała. Jej milczenie przełamał dopiero Paweł. Po informacji, że doktor Jael nie jest jej ojcem uciekła z sanatorium. Po powrocie podejęła leczenie mając nadzieję na szybkie opuszczenie sanatorium z Marcelem. Kucharz (Biały Lama) – niski, drobny o ciemnej pokrytej zmarszczkami twarzy, miał siwą bródkę i nieśmiały uśmiech. Podobno przyjął się do sanatorium, by odnaleźć skarby pozostawione przez mnichów w ruinach klasztoru, posiadał stare mapy. Okazuje się, że mężczyzna przywdziewa biały strój i jest postrzegany jako Biały Lama krążący po ruinach buddyjskiego klasztoru. Zna dawne księgi buddyjskie, możemy domyślać się, że jest emisariuszem z Tybetu. Zna się na ziołolecznictwie i przygotowywaniu potraw stawiających pacjentów na nogi, a także zapewniających długowieczność.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - streszczenie szczegółowe
2  Dolina Światła - główne wątki
3  Aleksander Minkowski - biografiaKomentarze: Bohaterowie Doliny Światła

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: