Marcel Jung – charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marcel Jung to główny bohater „Doliny Światła” Aleksandra Minkowskiego, który przybywa do szczególnego sanatorium położonego w szczególnym miejscu. Ma zapracowanych, ale bogatych rodziców, dlatego jest rozpieszczony. Jego ojciec jest ważnym prezesem i ma pod sobą wielu ludzi, jednak nie ma czasu zająć się synem. Chłopak poznaje go bardziej, gdy zaczyna chorować i wymaga opieki.

Młody Jung ma śniadą cerę, ciemne włosy i oczy. Ma zdolności plastyczne, dlatego w sanatorium zostaje naczelnym grafikiem i redaktorem gazetki ściennej. Ponadto adaptuje na swą malarską pracownię pomieszczenie na strychu sanatorium. W sztuce wyraża swoje emocje – tęsknotę za kochającymi rodzicami i swą samotność. Uczucia te są jedną z przyczyn jego choroby – anemii i silnych krwotoków.

Marcel, podobnie jak jego ojciec, ma wybuchowy temperament. Najważniejsza jest dla niego niezależność, dlatego trudno nim kierować. Jest inteligentny i nieco zarozumiały. Ma jednak wysokie poczucie sprawiedliwości, dlatego przyłącza się do spiskujących przeciw Radzie Trzech, a następnie wypowiada wojnę obłudnemu Trzeciemu, który dzięki intrydze staje na czele Rady. Pragnie, by w sanatorium królowała demokracja.


Marcel w sanatorium poznaje Milczuchę. Z czasem zakochuje się w dziewczynie z wzajemnością. jest wobec niej opiekuńczy i pragnie zastąpić jej rodziców, których nigdy nie miała. Bohatera nurtuje tajemnica Białego Lamy i odgłosy buddyjskich modlitw, które dobiegają spod ziemi w pobliżu ruin starego klasztoru. Od Kucharza dowiaduje się o zasadach buddyjskiej filozofii poznaje też zapisy starej księgi o skarbie, który może odkryć dwoje młodych ludzi. Okazuje się wybrańcem i wraz z Milczuchą oraz Kucharzem zstępuje do podziemi by zanurzyć się w błogim świecie i przekonać o nieśmiertelności.

Marcel Jung to ambitny, świadomy młody człowiek, który podczas pobytu w sanatorium dowodzi swej dojrzałości. Przeciwstawia się uzurpatorowi, walczy o sprawiedliwość, umie kochać i być kochanym. Ponadto zagłębia się w tajniki buddyzmu, które wyznaczają sens życia. Jest otwarty na innych, koleżeński i rozsądny, Myślę, że byłby wzorowym przyjacielem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Sanatorium z Doliny Światła jako alegoria państwa totalitarnego
3  Problematyka Doliny ŚwiatłaKomentarze: Marcel Jung – charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: