Milczucha – charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O przeszłości i pochodzeniu dziewczyny wiemy niewiele. Jest Cyganką, która wychowywała się w domu dziecka. Wciąż ma nadzieję na odnalezienie swych rodziców. Okazuje się, że jest córką znanych przestępców oskarżonych o morderstwa i przebywających w więzieniu. O tej prawdzie dziewczyna jednak się nie dowiaduje.

Milczucha to śniada, smolistowłosa piętnastolatka. Jej cygańska uroda mogła się podobać, dlatego zakochał się w niej nie tylko Marcel, ale i Paweł. Jej przezwisko pochodziło stąd, że gdy trafiła do sanatorium nie odzywała się przez długi czas. Dopiero Paweł ją ośmielił, by zaczęła mówić. Najbliższą dla niej osobą był doktor Jael. Wierzyła, że jest jej ojcem, ponieważ zwierzył się jej, że jego córka zaginęła.

Przed przybyciem do sanatorium Milczucha wychowywała się w domu dziecka. Była dumna i nie donosiła na innych, dlatego często ją wykorzystywano. Chłopaków potrafiła podrapać do krwi. Pewnego razu uciekła w poszukiwaniu cygańskiego taboru. Gdy po pewnym czasie natrafiła na „swoich” wędrowcy przenocowali ją, a nazajutrz wydali władzom, obiecując odnaleźć jej rodziców. Dziewczynka miała niejasne tęsknoty, tak jak innych Cyganów wciąż ją coś gnało. Po informacji, że doktor Jael nie jest jej ojcem uciekła z sanatorium. Po paru dniach błądzenia powróciła odmieniona. Zdecydowała się na leczenie mając nadzieję na opuszczenie sanatorium.

Bohaterka była skromna i szczera. Łączyła gwałtowność z nieśmiałością, rozpaczliwe pragnienie ludzkiego ciepła i dumę z rezerwą wobec wszystkich. Przekonał ją do siebie Marcel. Wspólnie chodzili na spacery, całowali się i oddawali pieszczotom. Milczucha w chłopcu odnalazła oparcie i to, czego pragnęła całe życie – bliskość, uczuciowość i miłość.

Młoda Cyganka jest pozytywną bohaterką powieści Minkowskiego. Choć los jej nie rozpieszczał i wiele w życiu wycierpiała, ostatecznie podniosła się i zdecydowała na leczenie. Wewnątrz jest łagodna i dobra, dlatego mogłaby być świetną przyjaciółką.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - streszczenie szczegółowe
2  Dolina Światła - recenzja
3  Marcel Jung – charakterystykaKomentarze: Milczucha – charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: