Dolina Światła - czas i miejsce akcji - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Aleksandra Minkowskiego rozgrywa się współcześnie w czasach bliżej nieokreślonych. Wspomniana zostaje historia Doliny Światła. W dawnych czasach buddyjscy mnisi założyli tu swój klasztor, który został rzekomo zburzony przez barbarzyńców (inna wersja mówi, że gdy przyszli barbarzyńcy klasztor był już zburzony). Następnie znajdowała się w tym miejscu świątynia chrześcijańska, potem szpital, a współcześnie obiekt pełni funkcje sanatorium dla dzieci.

Miejscem akcji od początku do końca jest Dolina Światła. Miejsce szczególne zarówno ze względu na klimat – nie ma tu praktycznie zim, - jak i piękno krajobrazu. Sprzyja to kuracji chorych dzieci. W Dolinie oprócz sanatorium i pobliskich ruin klasztoru buddyjskiego znajduje się niewielkie miasteczko, w którym odbywają się dyskoteki.

Sanatorium położone jest w parku, nad stawem, po którym można pływać łodziami. Nieopodal znajdują się tajemnicze ruiny klasztoru buddyjskich mnichów. W okolicy trzech dębów słychać spod ziemi głosy modlitw. Tam też znajduje się kamienna płyta z płaskorzeźbą Buddy. Czas w sanatorium biegnie inaczej – nie ma tu kalendarza. Rytm dnia wyznaczają posiłki, zabiegi i leżakowanie. Obowiązujące wszystkich kuracjuszy przepisy wyznaczają sobie sami.

Charakterystycznymi miejscami w sanatorium są: gabinet doktora Jaela, gdzie odbywają się badania, izolatki, gdzie leczą się ciężko chorzy, pomieszczenie na strychu, które na pracownię otrzymuje Marcel. Kuracjusze najbardziej boją się Sali 13, zwanej Trzynastką, skąd chorzy nigdy nie wracają. Doktor utrzymuje, że szybciej się tam zdrowieje. Z Trzynastki dobiegają głosy dziecięcych wierszyków i wyliczanek, słychać śmiechy. Możemy domyślać się, ze miejsce to stanowi hospicjum, jednak pacjenci, dzięki eksperymentalnym metodom Jaela są tam szczęśliwi.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - streszczenie szczegółowe
2  Sanatorium z Doliny Światła jako alegoria państwa totalitarnego
3  Marcel Jung – charakterystykaKomentarze: Dolina Światła - czas i miejsce akcji

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: