Problematyka Doliny Światła - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Aleksandra Minkowskiego „Dolina Światła” jest wielowątkowa i porusza wiele uniwersalnych problemów. Miejsce akcji – sanatorium – związane jest z trudnym zagadnieniem choroby i śmierci. Do Doliny Światła trafiają ciężko chore dzieci, jednak nie dowiadujemy się co im dolega. Mają przetaczaną krew, dostają zastrzyki. Klimat panujący w ośrodku przypomina oddział dziecięcy chorych na raka. Najstraszniejsza jest Sala 13, skąd pacjenci nigdy nie wracają. Trafiają tam chorzy nieuleczalnie. Dzięki nowatorskiej terapii doktora Jaela dzieci nie odczuwają bólu fizycznego i pozostają szczęśliwe, chociaż nikomu nie wolno ich odwiedzać. Ciężko chory jest Albin, jednak nie boi się śmierci. Wie, że czekają na niego dziadkowie. Innym wymiarem problemu śmierci jest zagadnienie reinkarnacji – filozofię tę przybliża Marcelowi Kucharz.

W powieści jednym z ważniejszych motywów jest motyw władzy. Początkowo porządek utrzymywany jest dzięki szanowaniu przez większość regulaminu i dyżurom kolejnych osób. Z czasem pacjenci wybierają spośród siebie Radę Trzech. Rada za przyzwoleniem zastraszonego i zmanipulowanego ogółu zyskuje coraz większą władzę. Nie liczy się z kuracjuszami, manipuluje nimi i upokarza wymyślając coraz nowe kary i zakazy. W końcu spiskowcom udaje się obalić rządy dyktatorskie, jednak na czele nowej Rady staje Trzeci, który kontynuuje totalitarne rządy. Powołuje między innymi Gwardię Sprawiedliwych, która siłą zaprowadza i pilnuje porządku. Dopiero ujawnienie oszustw i podstępów dyktatora przywraca demokrację. Innym zagadnieniem jest odpowiedzialność za władzę. jej ciężar odczuwa Pierwszy, jednak w jego przypadku władza zaślepia go całkowicie. O nadużycia władzy posądzony jest ojciec Marcela. Zostaje aresztowany, jednak potem zwolniony. Śledztwo obejmuje z kolei jego przełożonych. Autor nie wyjaśnia do końca tego wątku zdając się na osąd czytelnika.

Kolejnym zagadnieniem jest kwestia przyjaźni i miłości. Marcel uczy się o tych uczuciach od doktora Jaela. W sanatorium zakochuje się z wzajemnością w Cygance Milczusze. Młodzi uczą się zaufania, czułości, tolerancji, a także własnych ciał. W pełnym rywalizacji świecie sanatorium niewiele miejsca pozostaje na przyjaźń. Wzorem dobrego kolegi jest łagodny Piotrek, który pochodzi z wielodzietnej biednej rodziny. Paweł z kolei do końca pozostaje lojalny wobec Milczuchy i broni jej honoru. Innym przyjacielem jest Kucharz – tajemniczy emisariusz z Tybetu i wcielenie Białego Lamy.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Światła - streszczenie szczegółowe
2  Dolina Światła - plan wydarzeń
3  Dolina Światła - cytatyKomentarze: Problematyka Doliny Światła

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: