Dolina Światła - główne wątki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównym wątkiem powieści Minkowskiego „Dolina Światła” jest historia Marcela Junga. Chłopak zostaje przywieziony przez swego ojca do sanatorium. Choruje na anemie i ma krwotoki. Obawia się zostać z dala od domu, ale doktor Jael przekonuje go, że to dla jego dobra. Bada chłopca wspominając o jego samotności. Marcel szybko poznaje zasady panujące w placówce, zostaje mianowany na naczelnego grafika. Wkrótce zaprzyjaźnia się z Piotrem, kolegą z Sali. Ewka początkowo go kokietuje, jednak szybko traci zainteresowanie. Marcel z wzajemnością zakochuje się w Milczusze, z którą spędza jak najwięcej czasu. Wiele rozmawia też z Kucharzem przyswajając zasady buddyjskiej filozofii. Nurtuje go postać Białego Lamy, która nocą pojawia się w ruinach, a także tajemnicze odgłosy modłów mnichów i kamienna płyta zagradzająca wejście do podziemi. Ten wątek jego losów rozwiązuje się, gdy wraz z Kucharzem i Milczuchą schodzi do podziemi i poznaje czym jest nieśmiertelność. Drugim wyzwaniem nastolatka jest walka z Pierwszym-Trzecim – oszustem i uzurpatorem, który podstępnie zdobywa przywództwo w Radzie, Marcel unika szantażu i ujawnia całe zło dyktatora. Udaje mu się też przekonać Milczuchę do brania leków – obiecuje, że po wyjściu z sanatorium zaopiekuje się nią.

Osobnym wątkiem jest historia sanatorium. Położone jest w Dolinie Światła. W dawnych czasach do tego wyjątkowego miejsca, gdzie panuje łagodny klimat, a linie energetyczne przecinają się przybywają buddyjscy mnisi i zakładają klasztor. Następnie zostają przegnani przez barbarzyńców. Po latach powstaje tu chrześcijańska świątynia, następnie szpital zamieniony w sanatorium kierowane przez doktora Jaela. Jednak duch Białego Lamy, założyciela klasztoru nie zginął. Wciąż pojawia się w ruinach (okazuje się, że to Kucharz). W podziemiach dawnego klasztoru wciąż słychać modły mnichów, a w pełnię księżyca otwierają się przejście między światem buddyjskiej nirwany, a Doliną Światła.

Innym zagadnieniem jest ewolucja władzy jaka zaszła w sanatorium. Powieść odzwierciedla powstanie i funkcjonowanie systemu totalitarnego. Początkowo w sanatorium mieszkańcy kierują się regulaminem, a porządku pilnują dyżurni. Z czasem ze swego grona wyłaniają Radę Trzech. Początkowo jej członkowie pozostają pod stałym nadzorem ogółu kuracjuszy, z czasem się usamodzielniają. Skupiają w swym ręku władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Coraz częściej stosują kary, szantażują i manipulują mieszkańcami. Sytuacja ta rodzi niezadowolenie, które doprowadza do odwołania Rady. Na czele nowej staje prawdziwy despota – Trzeci. powołuje Gwardię Sprawiedliwości, która zastrasza pacjentów. Dopiero ujawnienie nieuczciwości Pierwszego-Trzeciego daje kres totalitarnej władzy.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Dolina Światła - plan wydarzeń
3  Dolina Światła - czas i miejsce akcjiKomentarze: Dolina Światła - główne wątki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: