Kompozycja i narracja Doliny Światła - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Dolina Światła” Aleksandra Minkowskiego jest powieścią młodzieżową. Można w niej wyróżnić płaszczyznę rzeczywistą (losy pacjentów, pobyt w sanatorium), jak i fantastyczną (istnienie Białego Lamy, podziemne modły zamierzchłych mnichów). Porusza ona wiele problemów bliskich wielu nastolatkom. Głównym watkiem jest pobyt Marcela Junga w sanatorium. Wątkami pobocznymi są losy Milczuchy, funkcjonowanie sanatorium, wątek związany z obecnością w Dolinie Światła mnichów buddyjskich, a także wspomnienie o oskarżeniu ojca Marcela.

Powieść składa się z ośmiu numerowanych rozdziałów. Kompozycja jest zamknięta. Brak jest przedakcji, ponieważ już na początku pierwszego rozdziału dowiadujemy się o przybyciu Marcela do sanatorium. Poznajemy też historię Doliny, a także dowiadujemy się o zasadach funkcjonujących w sanatorium. Można wyróżnić dwa punkty kulminacyjne – pokonanie przez Marcela Pierwszego-Trzeciego poprzez ujawnienie jego podstępu i obłudy oraz wizytę Marcela, Milczuchy i Kucharza w podziemiach dawnej świątyni.

Narrator w powieści mówi w trzeciej osobie. Jest wszechwiedzący – zna przeszłość bohaterów (wspomnienia Marcela, Pawła, Piotra o domu, a także Milczuchy o domu dziecka), a także ich myśli, uczucia, marzenia. W fabułę wplecione zostały myśli i mądrości buddyjskie, które prezentuje przede wszystkim sanatoryjny Kucharz, który okazuje się być Białym Lamą. Tak naprawdę jego tajemnica nie zostaje do końca rozwiązana i każdy czytelnik musi sam zdecydować kim tak naprawdę jest nietypowy mężczyzna.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Bohaterowie Doliny Światła
3  Milczucha – charakterystykaKomentarze: Kompozycja i narracja Doliny Światła

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: