Dolina Światła - cytaty - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Doktor Jael o ludziach:
„Czasem ludzie błądzą nie wiedząc o tym. Ważne są intencję i to, jak my ich widzimy. Ocena innych rzadko bywa obiektywna, warunkują ją okoliczności, na które nie mamy wpływu. Trzeba wytrwać w wierze.”

Dolina Światła – charakterystyka:
„W Dolinie Światła leczymy duszę i ciało, Marcelu. Będzie ci dobrze z nami, znajdziesz prawdziwych przyjaciół. Każdy chce wyzdrowieć jak najszybciej, a my robimy wszystko, żebyście wracali do zdrowia. Ważne jest przestrzeganie regulaminu, bo od tego zależy skuteczność kuracji. Podstawową terapią jest radość życia. Cieszyć się wszystkim, nie myśleć o rzeczach przykrych! Nie ma skuteczniejszego leku na fizyczne schorzenia.”

Słowa Kucharza o jedności:
„Trzeba oderwać się od szumów świata i wniknąć w samego siebie. Oto jestem: moje ramię, moja dłoń, moje palce, mój paznokieć. Cząstka mojego ciała, które stanowi harmonijną jedność. Ta jedność nie kończy się obrysem kształtu: tworzę wspólnotę z kamieniem, na którym siedzę, z trawą, której dotykam, z powietrzem wypełniającym mi płuca, z pejzażem wokół. Jestem sobą i jednocześnie drzewem, słońcem, ptakiem, ziemią. Ja, składnik nieogarnionej, pulsującej, doskonałej natury...”

Kucharz o uprzedzeniach:
„Przesądy deprawują ludzi, czynią życie uboższym. Staraj się myśleć oryginalnie i wystrzegaj uprzedzeń.”

Marcel o zaufaniu
„Zaufanie rodzi się wolno i jest kruche, podszyte niepokojami. […] nie jestem książką, którą mogłabyś otworzyć i przeczytać od deski do deski. Znasz te fragmenty, które sam ci odczytuję. Ale tak jest zawsze między ludźmi. Fragment może dać pojęcie o całości albo może być zmyłką.”

Słowa Milczuchy o szczęściu i Cyganach:
„Ludzie tak samo wyrażają radość. Kiedy są szczęśliwi, śpiewają i tańczą. Cyganie muszą być szczęśliwi, wędrując z miejsca na miejsce. Cały świat należy do nich, lasy, plaże, doliny, gdzie rozbijają biwak, tam bawią się przy ogniskach, a niebo jest jedno, jedno słońce, jeden wspólny księżyc…”Doktor Jael o naturze człowieka:


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Doliny Światła w pigułce
2  Sanatorium z Doliny Światła jako alegoria państwa totalitarnego
3  Problematyka Doliny ŚwiatłaKomentarze: Dolina Światła - cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: